Wizyta na grobach żołnierzy

1 listopada jest dla każdego człowieka dniem wyjątkowej zadumy. Wspominamy bliskich, którzy odeszli, odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze i odmawiamy modlitwy.

Wśród grobów, na wielu cmentarzach znajdujemy też takie, których imion i nazwisk często nie znamy. Wiemy natomiast, że walczyli za naszą Ojczyznę. To groby żołnierzy, którzy nie wrócili do domu. Zginęli podczas walki. Groby, które znajdujemy nie tylko na cmentarzach, ale też na polach, w lasach.

Do takich miejsc wybrałam się wraz z uczniami klasy pierwszej 31 października. Odwiedziliśmy grób żołnierzy spoczywających na Cmentarzu w Siennicy. Okazały, ale nie całkiem bezimienny. Na pamiątkowej tablicy widnieją imiona i nazwiska poległych. Zapaliliśmy znicze, postawiliśmy kwiaty. Krótka modlitwa. Tyle dzieci mogą zrobić dla tych, których nigdy nie poznali. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nieopodal Pogorzeli. Boczna droga, prowadząca do Krzywicy. Tam znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. W środku lasu, bezimienny. Złożyliśmy kwiaty. Zapaliliśmy znicz.

Ta krótka, ale bardzo wartościowa wycieczka odbyła się dzięki uprzejmości pani Agaty Makuła oraz pani Anety Obłoza. Bardzo dziękuję drogim mamom za pomoc.

Agnieszka Jurkowska

fot. Agnieszka Jurkowska