Mała wyprawa et la langue Moliera

W dniu 4.04.2019 klasa I i II udały się na wycieczkę do Mińska Mazowieckiego.

Pierwszym celem naszej podróży była Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie przygotowano specjalnie dla naszych dzieci warsztaty prowadzone przez Fundację Rozwoju Międzykulturowego EBU. Celem tej Fundacji, a także celem naszych warsztatów była między innymi popularyzacja wiedzy o różnorodnych kulturach i społeczeństwach świata. Warsztaty prowadzone były przez dwie panie pochodzące z Francji, które posługując się językiem angielskim i francuskim przybliżyły dzieciom Francję, język francuski i wybrane francuskie tradycje, a także podstawowe francuskie zwroty: merci, au revoir, bonjour.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach dotyczących Francji i języka francuskiego udowadniając i pokazując, że nawet nieznajomość języka nie jest barierą we wspólnej zabawie.

Następnym celem naszej podróży, był Pałac Dernałowiczów i otaczający go park, wraz z wszelkimi atrakcjami, które można w nim znaleźć- podziwialiśmy przyrodę, fontanny, aż doszliśmy do celu naszej parkowej wyprawy - placu zabaw. Czas na placu zabaw spędziliśmy bardzo aktywnie, korzystając z różnorodnych atrakcji, w tym również siłowni :-)

Kolejnym celem naszej wycieczki było odnalezienie najstarszej sosny w Polsce. Udało się :-) Dowiedzieliśmy się, że w 2016 roku została nazwana Wszeborą. Jest bardzo stara, gdyż ma 360 lat tyle samo ile ma obwód jej pnia  360 cm. Jest pod ochroną, dlatego została ogrodzona, aby podkreślić, jak jest ważnym elementem naszego krajobrazu.

Bardzo przyjemnie spacerowało się po lesie, ale trzeba było wracać do szkoły, gdyż czas naszej wycieczki dobiegał końca.

Monika Musiałkiewicz

fot. Monika Musiałkiewicz