Radio to jest magiczne miejsce…

29. 10. 2019 r. odbyła się wycieczka uczniów klas IV-VIII do Warszawy. Głównym punktem programu była wizyta w siedzibie Polskiego Radia, podczas której uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. Magia Radia - krótka historia polskiej radiofonii.

Spacer rozpoczęliśmy od obejrzenia radiowej Sali koncertowej im. Władysława Szpilmana, a następnie udaliśmy się po krętych schodach i zawiłych korytarzach do radiowych redakcji, m.in. Jedynki, Czwórki, Dwójki czy Polskiego Radia Dzieciom.

Naszym przewodnikiem był spiker radiowy pan Andrzej Krusiewicz, który barwnie przedstawił historię Polskiego Radia. Zwrócił też naszą uwagę na wszechobecność zegarów w siedzibie Radia, a to dlatego, że czas dla radiowca odgrywa bardzo ważną rolę. Mogliśmy również w poczekalni studia emisyjnego radiowej Jedynki, obserwować audycję na żywo - nieśmiertelne Cztery pory roku, które prowadził Roman Czejarek.

Później sami mogliśmy poczuć się jak dziennikarze radiowi, przygotować własną audycję i nagrać ją. Było przy tym zadaniu wiele emocji, nieco śmiechu, troszkę stresu i mnóstwo zabawy. Mieliśmy też okazję porozmawiać o pracy dziennikarza radiowego z panią Agnieszką Kunikowską, którą najczęściej można usłyszeć w Jedynce Dzieciom. Była to bardzo cenna lekcja.

Po warsztatach radiowych udaliśmy się do Pałacu-Zamku w Wilanowie. Oglądaliśmy ogród, a potem królewskie pomieszczenia, stroje, meble, obrazy, ubiory, etc. uczestnicząc w lekcji Z wizytą u króla. Jednych wprawiła w zachwyt znajdująca się w pałacu sala balowa, innych rozbawiła opowieść o ulubionym zwierzątku króla Jana.

Wyjazd z pewnością wpisał się w poczet udanych, ciekawych i poszerzających nasze horyzonty.

Magdalena Piętka